Αθλητικά

Η Χριστοδούλου έφτασε την Ντουμιτρέσκου


Η Στέλλα Χριστοδούλου έπιασε στην κορυφή των κατακτήσεων του Κυπέλλου την Ρούξι Ντουμιτρέσκου με εννιά τρόπαια, ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τους Μπαχράμη και Νικολάκη.

Πρώτη και καλύτερη η Στέλλα Χριστοδούλου. Η αρχηγός του Ολυμπιακού έφτασε τις οκτώ κατακτήσεις και έπιασε στην κορυφή της σχετικής λίστας την Ρούξι Ντουμιτρέσκου.

Από την άλλη ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασε τους τέσσερις τίτλους και πλέον είναι και εκείνος στην κορυφή της λίστας των προπονητών με τις περισσότερες κατακτήσεις Κυπέλλου, όπου και ισοβαθμεί με τους Δημήτρη Μπαχράμη και Γιάννη Νικολάκη.

ΤΙΤΛΟΙ

9 ΤΙΤΛΟΙ: Ολυμπιακός (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)

5 ΤΙΤΛΟΙ: Παναθηναϊκός (2005, 2006, 2008, 2009, 2010)

4 ΤΙΤΛΟΙ: Βριλήσσια (1999, 2000, 2003, 2004),

1 ΤΙΤΛΟΣ: ΖΑΟΝ (2002), Πανελλήνιος (2001)

ΟΜΑΔΕΣ

1999: Βριλήσσια

2000: Βριλήσσια

2001: Πανελλήνιος

2002: ΖΑΟΝ

2003: Βριλήσσια

2004: Βριλήσσια

2005: Παναθηναϊκός

2006: Παναθηναϊκός

2007: Ματαιώθηκε

2008: Παναθηναϊκός

2009: Παναθηναϊκός

2010: Παναθηναϊκός

2011: Ολυμπιακός

2012: Ολυμπιακός

2013: Ολυμπιακός

2014: Ολυμπιακός

2015: Ολυμπιακός

2016: Ολυμπιακός

2017: Ολυμπιακός

2018: Ολυμπιακός

2019: Ολυμπιακός

ΤΑ FINAL 4 , ΤΑ FINAL 8 ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

1ο Final Four: 19-20/03/1999 – ΕΑΚ Αλεξανδρούπολης

Α’ ημιτελικός: Άρης – Βριλήσσια 1-3 (17-25, 25-20, 15-25, 10-25)

Β’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Νίκη Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-23, 25-15, 25-22)

Τελικός: Παναθηναϊκός – Βριλήσσια 0-3 (24-26, 18-25, 14-25)

2ο Final Four: 26-27/02/2000 – Πυλαία Θεσσαλονίκης

Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Φιλαθλητικός 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)

Β’ ημιτελικός: Βριλήσσια – Ηρακλής 3-0 (25-17, 28-26, 25-19)

Τελικός: Βριλήσσια – Φιλαθλητικός 3-1 (25-18, 25-19, 19-25, 25-22)

3ο Final Four: 23-24/02/2001 – Νεάπολη Λάρισας

Α’ ημιτελικός: Πανελλήνιος – Φιλαθλητικός 3-1 (25-22, 19-25, 25-13, 25-20)

Β’ ημιτελικός: Βριλήσσια – ΕΑ Λάρισας 3-1 (21-25, 25-22, 25-22, 27-25)

Τελικός: Βριλήσσια – Πανελλήνιος 2-3 (25-21, 20-25, 19-25, 25-18, 10-15)

4ο Final Four: 22-23/02/2002 – ΔΑΚ Ευόσμου

Α’ ημιτελικός: ΖΑΟΝ – Φιλαθλητικός 3-1 (26-28, 25-14, 25-12, 25-15)

Β’ ημιτελικός: Βριλήσσια – Αίας Ευόσμου 1-3 (19-25, 25-22, 23-25, 14-25)

Τελικός: ΖΑΟΝ – Αίας Ευόσμου 3-2 (25-21, 25-18, 17-25, 18-25, 15-13)

1ο Final Eight: 27-30/03/2003 – Βριλήσσια

Α’ προημιτελικός: Αίας Ευόσμου – Βριλήσσια 0-3 (21-25, 24-26, 12-25)

Β’ προημιτελικός: Μαρκόπουλο – Πανελλήνιος 1-3 (22-25, 25-22, 16-25, 21-25)

Γ’ προημιτελικός: ΑΕ Βύρωνα Άγ. Σώστη – Φιλαθλητικός 1-3 (18-25, 20-25, 25-22, 18-25)

Δ’ προημιτελικός: Παναθηναϊκός – Άρης 3-0 (25-18, 25-15, 25-18)

Α’ ημιτελικός: Πανελλήνιος – Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 26-24, 25-17)

Β’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Βριλήσσια 2-3 (25-23, 25-22, 17-25, 22-25, 11-15)

Τελικός: Πανελλήνιος – Βριλήσσια 0-3 (25-27, 17-25, 23-25)

2ο Final Eight: 06-08/02/2004 – ΣΕΦ Πειραιά

Α΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου – ΑΕ Βύρωνα/Αγ. Σώστη 3-0 (25-12, 25-12, 15-15)

Β΄προημιτελικός: Βριλήσσια – ΕΑ Λάρισας 3-0 (25-14, 25-23, 25-22)

Γ΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο – Παναθηναϊκός 0-3 (20-25, 25-27, 14-25)

Δ΄προημιτελικός: Φιλαθλητικός – Πανελλήνιος 3-1 (13-25, 14-25, 25-23, 23-25)

Α΄ ημιτελικός: Βριλήσσια – Παναθηναϊκός 3-1 (25-19, 15-25, 25-23, 25-23)

Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου – Πανελλήνιος 0-3 (22-25, 18-25, 28-30)

Τελικός: Βριλήσσια – Πανελλήνιος 3-1 (26-24, 22-25, 25-16, 25-22)

3ο Final Eight: 17-20/03/2005 – Π. Νικολαϊδης Κερατσινίου

Α΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο – Βριλήσσια 1-3 (22-25, 15-25, 25-19, 23-25)

Β΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου – Πανελλήνιος 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-23)

Γ΄προημιτελικός: Σίρις – Φιλαθλητικός 3-2 (25-22, 20-25, 22-25, 25-23, 15-12)

Δ΄προημιτελικός: Άρης – Παναθηναϊκός 0-3 (17-25, 17-25, 13-25)

Α΄ ημιτελικός: Σίρις – Βριλήσσια 1-3 (21-25, 18-25, 25-18, 21-25)

Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου – Παναθηναϊκός 1-3 (23-25, 24-26, 25-22, 18-25)

Τελικός: Παναθηναϊκός – Βριλήσσια 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-14)

4ο Final Eight: 16-19/03/2006 – Μαρκόπουλο

Α΄προημιτελικός: Κτησιφών – Πανελλήνιος 0-3 (14-25, 15-25, 16-25)

Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς – Μαρκόπουλο 0-3 (16-25, 17-25, 16-25)

Γ΄προημιτελικός: Ηρακλής – Απολλώνιος Κερατσινίου 2-3 (20-25, 18-25, 25-20, 25-23, 12-15)

Δ΄προημιτελικός: Παναθηναϊκός – Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)

Α΄ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Απολλώνιος Κερατσινίου 3-0 (25-23, 29-27, 25-19)

Β΄ ημιτελικός: Πανελλήνιος – Μαρκόπουλο 3-1 (25-21, 25-17, 16-25, 25-22)

Τελικός: Πανελλήνιος – Παναθηναϊκός 1-3 (14-25, 14-25, 25-16, 15-25)

5ο Final Eight: 29/03-01/04/2007 – «Σπίτι του βόλεϊ» Παιανία

Α΄προημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2 (25-21, 17-25, 25-21, 20-25, 15-12)

Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς – Μαρκόπουλο 2-3 (25-23, 15-25, 25-17, 21-25, 07-15)

Γ΄προημιτελικός: Πανελλήνιος – Άρης

Δ΄προημιτελικός: Ηρακλής – Κτησιφών

*** Η διοργάνωση ματαιώθηκε λόγω των θλιβερών επεισοδίων στη Λαυρίου.

5ο Final Four: 06-07/03/2008 – Ιεράπετρα

Α’ ημιτελικός: Μαρκόπουλο – Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (21-25, 25-21, 25-13, 25-17)

Β’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2 (23-25, 25-23, 31-33, 27-25, 15-12)

Τελικός: Μαρκόπουλο – Παναθηναϊκός 2-3 (25-27, 27-25, 25-23, 20-25, 13-15)

6ο Final Four: 27-28/03/2009 – Ερμούπολη Σύρου

Α’ ημιτελικός: Μαρκόπουλο – Ηρακλής 2-3 (25-23, 25-18, 19-25, 18-25, 13-15)

Β’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 16-25)

Τελικός: Ηρακλής – Παναθηναϊκός 0-3 (21-25, 24-26, 19-25)

7ο Final Four: 13-14/03/2010 – Μελίνα Μερκούρη Ρεθύμνου

Α’ ημιτελικός: Ηρακλής – Ολυμπιακός 0-3 (17-25, 17-25, 17-25)

Β’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Πανελλήνιος 3-0 (25-17, 25-14, 25-16)

Τελικός: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1 (25-22, 19-25, 25-15, 25-21)

Τελικός: 16/04/2011 – Σάμος

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 25-17, 25-19, 18-25, 10-15)

Τελικός: 07/04/2012 – Πρέβεζα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-3 (25-22, 20-25, 29-27, 19-25, 11-15)

8ο Final Four: 12-13/4 – Σαντορίνη

Α’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς – Ολυμπιακός 1-3 (25-18, 24-26, 20-25, 22-25)

Β’ ημιτελικός: ΑΕΚ – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-14, 25-16, 25-04)

Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22)

9ο Final Four 29-30/3 – Πύλος

Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

Β’ ημιτελικός: Πανναξιακός – Ηρακλής 3-0 (25-12, 25-18, 25-20)

Τελικός: Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-14, 25-15, 25-21)

10ο Final Four 28-29/3 – Αγρίνιο

Α’ ημιτελικός: Πανναξιακός – Παναθηναϊκός 2-3 (25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15)

Β’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς – Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 18-25, 16-25)

Τελικός: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 19-25, 22-25)

11ο Final Four Astra Airlines 4-5/3 Χίος

Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-3 (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15)

Β’ ημιτελικός: ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΕΚ 1-3 (25-27, 25-23, 16-25, 07-25)

Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-08, 25-13)

12ο Final Four 4-5/3 – Γλυφάδα

Α’ ημιτελικός: ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – Πανναξιακός 2-3 (12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15)

Β’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3 (14-25, 24-26, 12-25)

Τελικός: Πανναξιακός – Ολυμπιακός 1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 15-25) 

13ο Final Four 2-3/3 – Σαντορίνη

Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – ΑΟ Θήρας 3-1 (25-21, 28-26, 22-25, 25 -21)

Β’ ημιτελικός: Ηλυσιακός – Πανναξιακός 0-3 (16-25, 19-25, 20-25)

Τελικός: Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-15, 25-16, 25-19)

14ο Final Four 5-6/4 – Σέρρες

Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)

Β’ ημιτελικός: Πανναξιακός – ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΟ Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

ΟΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ

8 ΤΙΤΛΟΙ: Ντουμιτρέσκου, Χριστοδούλου Στ.

7 ΤΙΤΛΟΙ: Γκαραγκούνη Μ., Τέζα, Κοκκινάκη, Κονόμι

6 ΤΙΤΛΟΙ: Γιώτα, Λαμπρούση

5 ΤΙΤΛΟΙ: Βλαχάκη, Μυλωνά, Χατζηνικολάου.

4 ΤΙΤΛΟΙ: Γκαραγκούνη Ν., Κουτουξίδου, Κωνσταντίνου,  Μεμετζή, Μουρζάκου, Παπαγεωργίου, Σαπαρέφσκα, Τζανακάκη, Τένεβα

3 ΤΙΤΛΟΙ: Γιακουμή,  Καβαθά, Κοσμά, Κωνσταντινίδου Αλ., Μιλεντίγιεβιτς, Ντάιμου, Φραγκιαδάκη, Χίπε.

2 ΤΙΤΛΟΙ: Γκάνια, Εμμανουηλίδου, Ζακχαίου, Καρπουζά, Κρέσσου,  Λαζάρεβιτς, Λιχολιέτοβα, Μαλασάι, Μετβέτεβα, Μητσέλου, Μπίλλια, Μπουζουνιεράκη, Νομικού, Σάκκουλα, Σιμάνκοβα, Τομάσεβιτς, Φεντότοβα, Χατζηνίκου, Χούντα 

1 ΤΙΤΛΟΣ: Αγγελάκη, Ανσάλντι, Άνταμς, Βέσοβιτς, Βορονίνα, Γιαλένιου, Γκίμπσον, Δηλαβέρη,  Έμοντς, Θεοδώρου, Θεοχάρη, Ιλίνα, Ιορδανίδου, Καλλιγέρη, Καρακώστα, Κις, Κόλεβα, Κυριακίδου, Λ. Κωνσταντινίδου, Λισένκο, Λόζανσιτς, Λούκοβιτς, Μαγγίνα,  Μάρκου, Μάσσου, Μικέλη, Μονζόνι, Μόλναρ, Μουρατίδη, Μουστάκη, Μπλάμη, Μπούντιμιρ, Μπραμπόροβα, Νέσοβιτς, Νιέμερ, Νικολακοπούλου, Νικολαΐδου, Νικούλη, Νοσέκοβα, Ογκνιένοβιτς, Ουζούνοβα, Πανουτσοπούλου, Παπαδοπούλου, Παπάζογλου, Πολ, Ράλλη, Ρίμπας, Σαββίδου, Σαμοντάχοβα, Σίμανιτς, Σκλαβένα, Σκοτ,  Τότσκο, Τρατς, Τσβετάνοβα, Τσιαρτσιάνη, Τσίμα, Φερνάντεζ, Χαντάβα,  Χριστοδούλου Ελ.,

Στις τέσσερις κατακτήσεις τίτλων έφτασε ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Ο Σέρβος κόουτς με αυτόν τον τίτλο έφτασε τον Δημήτρη Μπαχράμη και τον Γιάννη Νικολάκη στην πρώτη θέση. Η διαφορά του Σέρβου με τους άλλους δύο είναι ότι εκείνος έχει κατακτήσει όλους τους τίτλους με μία ομάδα.

ΟΙ ΤΙΤΛΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

4 ΤΙΤΛΟΙ: Δημήτρης Μπαχράμης (Βριλήσσια: 1999, 2000 – Παναθηναϊκός: 2005, 2006), Γιάννης Νικολάκης (Πανελλήνιος: 2001, Ολυμπιακός: 2011, 2014, 2015), Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός: 2016,2017, 2018, 2019)

3 ΤΙΤΛΟΙ: Τάκης Φλώρος (Παναθηναϊκός: 2008, 2009, 2010)

2 ΤΙΤΛΟΙ: Τέλης Σωτήρχος (Ολυμπιακός: 2012, 2013)

1 ΤΙΤΛΟΣ: Γιώργος Σαμαράς (ΖΑΟΝ: 2002), Μάκης Ξαγοράρης (Βριλήσσια: 2003), Σούλης Τουρσούγκας (Βριλήσσια: 2004).

ΟΙ MVP

1999: Καρίνα Μετβέτεβα

2000: Μαρία Γκαραγκούνη

2001: Σοφία Ιορδανίδου

2002: Μαρία Γκαραγκούνη

2003: Ελένη Μεμετζή

2004: Μαρία Γκαραγκούνη

2005: Ρούξι Ντουμιτρέσκου

2006: Μαρία Γκαραγκούνη

2007: Ματαιώθηκε

2008: Ρούξι Ντουμιτρέσκου

2009: Μαρίσα Φερνάντεθ

2010: Μπριζίτκα Μόλναρ

2011: Ευαγγελία Χαντάβα

2012: Σοφία Κοσμά

2013: Μανωλίνα Κωνσταντίνου

2014: Στέλλα Χριστοδούλου

2015: Ιβάνα Μπραμπόροβα

2016: Τζίνα Λαμπρούση

2017: Άννα Λαζάρεβιτς

2018: Σάσκια Χίπε

2019: Στέλλα Χριστοδούλου



Πηγή